مدیرکل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی گفت: تصویب و ابلاغ آیین‌نامه اصول اخلاق حرفه‌ای در ارایه خدمات مهندسی در هیات دولت در اواخر سال گذشته اقدام مهمی بود که پس از طی مراحل قانونی این آیین نامه به تمام استانها ابلاغ شده است.

منوچهر شیبانی اصل افزود: این آیین‌نامه دارای 18 بند اصول اخلاقی است که از سوی وزیر راه و شهرسازی برای شرایط فعلی مهندسان ساختمان تبیین و پس از طی کردن مراحل قانونی به تمامی استان‌های کشور ابلاغ شد.
وی هدایت، حمایت و نظارت را مهمترین وظیفه وزارت راه وشهرسازی در قبال سازمان‌های نظام مهندسی در کشور اعلام کرد و گفت: ما هیچگونه دخالتی در امور سازمان‌ها نداشته و تنها بر اقدامات آنها نظارت داریم که در این راه نیز از هیچ گونه هدایت و حمایتی دریغ نخواهیم کرد.
شیبانی اصل افزود: بحث نظام مهندسی که از موضوعات چالش برانگیز در کشور به شمار می‌رود از جهات گوناگونی مورد اهمیت است که ما قطعا باید پاسخگوی مشکلات به وجود آمده باشیم و با خروج از معضلات آن را در یک مسیر صحیح هدایت کنیم.
وی گفت: اصلاح مشکلات ساختاری برحسب اولویت و درجه اهمیت آنها اقدامی است که هم اکنون در این بخش در حال انجام است و اصلاح نهایی آیین‌نامه ماده 33 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان نیز هم اکنون در کمیسیون زیربنایی دولت در دست بررسی است که در آینده‌ای نزدیک نسخه تکمیلی آن ابلاغ خواهد شد.
وی در ادامه سخنانش تعامل با کارشناسان مربوطه در سراسر کشور را امری مفید در تبادل تجارب در این حوزه دانست و افزود: این اقدام بدون شک در ارتقای کیفیت فعالیت‌ها در این بخش موثر است چرا که برخی تجارب تنها در برخی استان‌ها وجود دارد که با این اقدام بین تمامی کارشناسان مبادله می‌شود.
شیبانی اصل در باره صدور و تمدید پروانه اشتغال در سال جاری نیز بیان کرد: قصد داریم طی امسال این روند را به صورت شبکه سراسری و کاملا مکانیزه در آوریم به گونه‌ای که هر پروانه با منشأ غیرقانونی فاقد اعتبار خواهد بود.
مدیرکل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی در پایان تکمیل آیین‌نامه کنترل ساختمان را مهم ترین اقدام در حال اجرای این دفتر اعلام کرد و گفت: آیین‌نامه قبلی تحت عنوان مبحث دوم مقررات ملی ساختمان نظامات اداری دارای مشکلاتی بود که درحال حاضر به دنبال تکمیل و اصلاح آن در مجلس و تصویب نسخه نهایی آن با توجه به نقاط ضعف و قوت آن طی 10 سال گذشته هستیم.

لطفاً نظر بدهید

نظرات پیشین